مهندس فتحی شنبه 31 تیر 1396 02:46 ب.ظ نظرات ()
همانطور که میدانید از ابتدای رواج تلگرام در ایران به عنوان پیام رسان همواره مسئولین به دنبال راهی برای انتقال سرورهای تلگرام به داخل ایران بوده اند که مذاکراتی هم صورت گرفته اما عملی نشده است.

در روزهای اخیر وقتی به صفحه واتس اپ در کافه بازار میرویم با این نوشته مواجه میشویم که این نرم افزار به دستور مقامات قضایی حذف شد که همین نشانه به نظر من جدی بودن تهدید به فیلتر تلگرام را ثابت میکند.

سوالی که پیش می اید این است که که اظهارات اخیر وزیر ارتباطات هم که درباره فیلتر تلگرام و عدم انتقال سرورهای تلگرام بوده باید دید بعد از فیلتر تلگرام مردم به کدام پیام رسان روی خواهند آورد؟؟

پیام رسان داخلی سروش هم تبلیغات زیادی داشته اما مردم به پیام رسان های داخلی اعتماد نمیکنند و تجربه ثابت کرده از سرورهای خارج از ایران استقبال بیشتری میکنند.

از آنجا که واتس اپ در کافه بازار نیست اما همچنان در گوگل پلی میتوان آن را دانلود کرد باید دید به سمت و سوی این نرم افزار میروند یا خیر و اینکه اگر واتس اپ هم بخواهند فیلتر کنند عملا راه و روش دسترسی به بسیاری از کاربران در سراسر دنیا را بسته اند چرا که واتس اپ یک پیام رسان فراگیر در دنیا است و میتواند به ارتباط بهتر و بیزنس بسیاری از افراد در داخل کشور کمک کند.

وی چت که فیلتر شد و وایبر و ایمو و لاین هر کدام مدتی در بین کاربران ایرانی تا حدودی فراگیر شدند اما به نظر میرسد پیام رسانی که یک بار افت کند به سختی میتواند دوباره در بین کاربران محبوبیت کسب کند.

از نظر من نقش اینستاگرام در این میان پررنگ خواهد بود و اگر تلگرام فیلتر شود موجی که در اینستاگرام برای استفاده از یک پیام رسان جدید به راه می افتد قطعا در جهت گیری نصب آن و فراگیر شدن آن در بین پیام رسان ها تاثیر گذار خواهد شد. شاید نرم افزار کیک یا شاید نرم افزار های دیگری مثل بادو و ... جایگزین بعدی تلگرام (در صورت فیلتر شدن) در ایران باشد.

همچنین تلگرام همینک منبع درآمد بسیاری از افراد شده است که نمیتوان آن را کتمان کرد و اگر فیلتر شود تبعات خاصی خواهد داشت. به هر حال عده ای همچنان فیلتر تلگرام را کاری به مراتب با ضرر بیشتر تصور میکنند تا ادامه همین روند کنونی، که باید دید در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد.

برای تبلیغات در تلگرام با بنده میتوانید تماس بگیرید:))
خرید شماره مجازی برای همه شبکه های اجتماعی نیز موجود است.

تبلیغات در تلگرام با شماره مجازی